Mi lehet a legjobb megoldás, ha egy rét közepén vagyunk és a fejünk fölött csapkodnak a villámok? Feküdjünk le? Keressünk menedéket? Íme, néhány jó tanács a múltból! Az Újság című napilap egykori újságírója pontokba szedve, enyhe csípős humorral fűszerezve ad iránymutatást számunkra. Tehát… Mit is csináljunk, ha éppen a városon kívül vagyunk és kitör a vihar?
Vigyázni kell a viharral, ha a városon kívül vagyunk... Két férfi a budaörsi határban. (1895) - Forrás: bpkep.fszek.hu
1.) Ne félj!
„Be van bizonyítva, hogy a villám különös előszeretettel csap bele a félénkekbe. Mint ahogy régebben a koleráról hitték, hogy elsősorban a megrémült emberekre pályázik, úgy a villám is azok közül szedi a legtöbb áldozatot, akik ijedtükben felmásznak a fára. Zivatar idején hallgass a bölcsesség szavára: miért félnél? Ha nem üt beléd a villám: félelmed tisztára pazarlás volt; ha pedig beléd üt: hiába féltél.”
2.) Feküdj le a földre! Legfeljebb tüdőgyulladást kapsz…
„ha a zivatar a szabadban ér, legokosabb, ha lefekszel a földre és megvárod, míg a zivatar elmúlik. Így a legrosszabb esetben bőrig ázol és tüdőgyulladást kapsz. De még ha bele is halsz a tüdőgyulladásba: minthogy ez a betegség nem öl villámgyorsan, megnyertél három hetet, talán hat hetet is — és ez is valami.”
3.) Ne vigyél magaddal esernyőt!
„Ha a mezőn vagy, amikor a zivatar kitör, s az egész környezetből egyedül te magaslasz ki, csak fokozod a veszedelmet, ha ilyenkor esernyőt tartasz a fejed fölé. Esernyőt tehát csak akkor vigy magaddal, ha nagyon szép idő van; zivatarban az esernyőt hagyd otthon.”
Ha a mezőn nem is, azért a belvárosban jól jön az ernyő... Lipót körút (1911. április) - Forrás: bpkep.fszek.hu
4.) Ne állj fa alá! A fenyő esetleg szóba jöhet…
„Zivatarban fák alá állani nem tanácsos. Megállapították, hogy a nyárfát és a bükkfát többször éri villám, mint a fenyőfélét, amelyet talán olajtartalma véd a villámcsapástól. Ha tehát nem akarod megfogadni a tanácsomat és okvetetlenül fa alá akarsz állani: vedd elő természetrajzi ismereteidet, gondosan kerüld ki a nyárfát meg a bükkfát s keress hamar fenyőfát. Ha a közelben nem találsz ilyet: utazzál el Tátrafüredre.”
5.) Ha mindenáron fa alá akarsz menni, legalább ne öleld meg!
„Magánosán álló fa alá semmi esetre se menekülj, de ha mégis megteszed ezt, pusztán azért, mert még ijedtedben sem adsz hitelt a szerény újságíró tanácsának: ne támaszkodjál a fa derekához, különösen, ha ez nedves, mert a nedvesség jó villamosvezető és növeli a veszedelmet. Ilyenkor célszerűbb megvárni, míg a zivatar elmúlik, s a fa megszárad, — amikor aztán sorra ölelgetheted a fákat, ha éppen költői kedvben vagy.”
6.) Csak egyenesen menj, véletlenül sem cikk-cakkban!
„Ha biciklin vagy automobilon (…) ér utol a zivatar: nagyon tanácsos leszállani a járműről, mert a bicikli és automobil fémrészei nagyban vonzzák a villámot. (…) De ha nem érsz rá leszállni a bicikliről vagy az automobilról, mert körülötted már vígan csapkod a mennykő: úgy száguldj a legnagyobb menetsebességgel, nem kanyarogva és nem cikk-cakkosan, mint a villám, mert így véletlenül beleütheted a fejedet a villámba, hanem egyenesen, mert így egy pár villámot mindenesetre megspórolsz és száguldj arra, amerre magányos tornyot látsz; ettől illő távolságban állapodjál meg, s várd meg, míg a villám néhányszor beleüt a toronyba.”
Társaság automobillal. (1917) - Forrás: fortepan.hu
7.) Ha társaságban vagy, szaladj messzire a többeiktől!
„Ha a zivatar nagyobb kiránduló-társaságot lep még a szabadban, s véletlenül te is köztük vagy: ne szorongjatok egy helyben, hanem széledjetek szét, mert így minden reményed meglesz rá, hogy a villám másba, vagy másokba fog bele- csapni, s nem éppen tebeléd.”
Társaság a szabadban. (1916) - Forrás: fortepan.hu
8.) Ha pedig te vagy a legszerencsétlenebb ember a világon…
„Ha a zivatar a vízen s a parttól messze talál, s nem érsz rá a partra evezni: bukjál a víz alá s a víz alatt ússzál ki a partra. Így, ha nem fúlsz bele a vízbe, bizonyosan megmenekülsz. De ha a víz alatt kiúszván a partra, a parton csak egy magánosán álló fát találsz: akkor mindjárt kösd fel magadat erre a magánosán álló fára. Ebben az esetben nem érdemes az életeddel törődnöd, mert ebben az esetben olyan peches ember vagy, akit a villám előbb-utóbb úgyis megtalálna.”
Ha tetszett ez a bejegyzés, akkor kövesd az oldalt facebook-on is.
Forrás:
Az Újság, 1909. július